Historie oddílu

Skautský rok 2022/2023

Na začátku roku jsme rozšířili náš oddíl o družinku 8 benjamínků pod vedením Albuse a Tatranky. Družinka během druhé povedené výpravy získala krásný název Rysové a zařadila se tak k Liškám, Medvědům a Drakům. Lišky a Medvědi se v průběhu roku věnovaly celoroční hře „Záhada hlavolamu“, během které s hrdiny Jestřábova románu prožívali jejich radosti a strasti. Draci mezitím studovali magii v Institutu magie Edwarda Kelleyho. Za úspěšné plnění zkoušek z jednotlivých magických předmětů získávali esence, ze kterých si pak vytvořili své krystaly moci.
Skautský rok opět vyvrcholil táborem, na který vyrazila většina oddílu. Během celotáborové hry názvem „Jménem krále“ si děti vystavěly nové středověké město a to poté úspěšně ubránily proti útoku žoldáků Temného rytíře.

Proběhlé akce:

Svatý Jan pod Skalou a Solvayovy lomy (24. 9.)
Vraní skála (15. 10.)
Výprava za tajemstvím mezinárodního skautingu (14. – 16. 10.)
Chuchelský háj a Barrandovské skály (15. 10.)
Středověká výprava na Kokořínsko (25. – 27. 11.)
Betlémské světlo (18., 23. 12.)
54. zimní přechod Brd (21. 1.)
Sportovně-herně-vzdělávací sobota – (25. 2.)
Z Řevničova do Rakovníka (25. 3.)
Vítání jara (15. 4.)
Noc na Karlš… na Točníku (27. – 28. 5.)
Vechtrovna Korno (9. – 11. 6.)
Po stopách pověstí (10. – 11. 6.)

Skautský rok 2021/2022

Září přivedlo do našeho oddílu nejen vlčata a světlušky v družinách Lišek a Medvědů, ale oddíl se rozrostl o 12 starších členů, kteří spolu vytvořili novou družinu Draků. Všechny družiny se hned pustily do skautské činnosti. Lišky a Medvědi se v průběhu roku věnovaly celoroční hře názvem „Indiánské desatero“. Draci se pustili do dobrodružného příběhu „Den trifidů“. Během roku zatím proběhlo mnoho povedených akcí, které ještě více spojily kolektivy družin. Všechny tři družiny prožily rok plný skautských dobrodružství, který vyvrcholil letním táborem u Úterý. Během tábora si mnohé děti zažily své první noční hlídky štípání dřeva a odstraňování klíšťat, ale i obřadní ohně, zpívání s kytarou při západu slunce. Během celotáborové hry jsme zvládli zachránit Tekumsehův tomahawk z rukou zlotřilého Boba Sandyho.

Hvězdná výprava (18. 9.)
Ve zdravém těle zdravý duch (10. 10.)
Výprava na Okoř (16. 10)
Výprava za blízkými a dalekými rozhledy na Vysoký vrch (16. 10.)
Stínadelská výprava do Zbiroha (19. – 21. 11.)
Betlémské světlo (19. a 23. 12.)
Zimní přechod Brd (21. 1.)
Výprava do hlubin Země (26. 2.)
Prokopské údolí (26. 2.)
Benefiční hudební posezení (27. 2.)
Prvně-pomocná přespávací výprava (19. – 20. 3.)
Lomy Amerika a Karlštejn (26. 3.)
Středisková výprava na Brdy (9. 4.)
Prvorepubliková výprava a deskoherní večer (7. 5.)
Putování na Křivoklát (11. – 12. 6.)
Výprava na Vechtrovnu Korno (3. – 5. 6.)
Letní tábor u Úterý – CTH: Tekumsehův tomahawk (24. 7. – 7. 8.)

Skautský rok 2020/2021

První rok našeho skautování se nesl ve znamení omezení daných koronavirovou pandemií. Září a část října jsme strávili v offline – scházeli jsme se v klubovně, či na výpravě na Vysoký vrch. Od druhé poloviny října až do května jsme se však mohli scházet jen online. V tomto období jsme z offline akcí uspořádali tradiční rozdávání Betlémského světla při nedělní bohoslužbě a před štědrým dnem. Dále jsme se spolu vydali na virtuální pochod na hrad Lipnice, kdy děti měly každý den ujít co nejvíce km a ty zaznamenat do společné tabulky. Na hrad Lipnice jsme nakonec úpěšně došli. Na konci března jsme se společně se skautskými rodiči zapojili do akce „Ukliďme Česko“. V květnu se pak situace výrazně zlepšila, začali jsme se scházet naživo a dokonce jsme zorganizovali i výpravu do Šárky a přespávací výpravu ve stanech u klubovny.
Během celého roku nás provázely příběhy trojce dobrodruhů – Tondy, Júlie a Jestřába, kteří nám posílali dopisy z celého světa a podněcovali nás k různým zajímavým aktivitám.
Vyvrcholením celého roku měl být týdenní tábor u Mirkovic. Kvůli nákaze vedoucích však musel být těsně před zahájením zrušen. Děti si tak aspoň užily jednodenní výpravu do dolu Mayrau.

Proběhlé akce:

Výprava s rodiči na Vysoký vrch
Betlémské světlo
Výprava za Divokou Šárkou
Výprava na rozhlednu
Hornická výprava

Počátek

Náš skautský oddíl započal svůj život v hlavě starých skautů Romana („Doktora“) a Kačky Školníkových. Ty jednoho krásného dne (po bosoběhu poblíž myslivny u Kaly) napadlo, že by chtěli zajistit pro své děti skautské zázemí. Myšlenka se ujala, postupně se nabalili další nadšení vedoucí a v září 2020 odstartoval náš oddíl svou činnost, a to ve složení 20 dětí a 5 dospělých.
Jistě se ptáte, proč si říkáme „4. oddíl Tomahawk“. To bylo tak… Doktor má slovo „Tomahawk“ strašlivě rád a během celé své kariéry hudebníka toužil být součástí kapely, která by nesla tento název. Tento sen se mu však nesplnil, a tak si to vynahradil v názvu svého skautského oddílu.